Nit je zdánlivě nicotný, obyčejný a levný výrobek, jehož význam si většina lidí vůbec neuvědomuje. Bez textilní výroby bychom však chodili nazí a naše příbytky by vypadaly úplně jinak. Nitě ocení především lidé kreativní, s touhou podpořit vlastní oděvní tvorbu.

Nejrozšířenější druhy nití

Bavlna – nejpoužívanější klasický materiál je bavlna, její výhodou je univerzalita pro většinu běžné konfekce, ale i pro některé speciální zakázky krejčovského řemesla. Bavlněnou nit můžete bez problémů navlékat do šicího stroje, dokonce i do malých ručních strojků, a samozřejmě i pro ruční zašívání obyčejnou jehlou. Výhodou bavlny je i schopnost absorbovat různá barviva, tedy není problém vyrobit stovky různých barevných odstínů bavlněných nití.

čtyři barevné nitě

Nitě pro výšivky a ruční práce – některé jemné ruční práce a šití kusových oděvů na zakázku, které se provádí strojově i ručně, vyžadují speciální materiál – hedvábí. Hedvábí je produktem larev bource morušového, které vytváří velmi jemné, ale zároveň pevné vlákno, z hedvábí se mimo jiné již za druhé světové války vyráběly např. padáky pro výsadkáře. Dnes se tento materiál využívá pro výrobu košil, šátků, halenek, šatů a podobných vzdušných oděvů volného střihu. Hedvábné nitě Prima-obchod.cz využijete např. pro přišívání knoflíků a pro precizní výšivky, kde záleží na kvalitě provedení a dlouhé životnosti.

Elastický materiál – pro šití pružných částí oděvů, které by se neměly „vytahovat“, jako jsou lemy rukávů, límců, nohavic, stahování v pase, je zapotřebí pružná nit. Je to poměrně rozšířený druh nití v textilní průmyslové výrobě i při výrobě bytových doplňků, dekorací, sportovních potřeb a oděvů.

bavlněná nit

Nylon – nylonové vlákno má tu výhodu, že je velmi pevné a zároveň průhledné – transparentní. Vytváří dojem neviditelnosti, jehož se využívá pro speciální oděvy a jejich části. Jedním z příkladů jsou nášivky korálků a flitrů jako součást zdobení krojů a sportovních dresů. Můžete je vidět např. u vystoupení moderních gymnastek nebo při exhibici v krasobruslení.