Jakou máme povahu a co nás baví? Kde bydlíme? Jsme aktivní nebo se ve volném čase raději trochu „poválíme“?  Co od svého nového přítele očekáváme? A pak si stačí vybrat chlupatého miláčka, co se k nám bude hodit. Ale přesto, že tato rada zní celkem jednoduše, není výběr nového člena rodinky a věrného parťáka jednoduchou záležitostí. Někdy se bohužel stává, že lidé vyberou pejska jen jaksi podle vizáže. Byť se jim líbí sebevíc, nesednou si právě po jiných stránkách. Nešťastní jsou pak z celé situace lidé i zvířata. Smutný bývá nakonec spíše osud té druhé skupiny. Pomůžeme vám se v tom trochu orientovat a eliminovat možnost, že zvolíte nevhodně.
pes a míč
 

Plemena pro aktivního člověka a sportovce

Vhodní pro ty z vás, kteří jsou stále aktivní, něco podnikají, jsou v pohybu, například rádi chodí běhat, na túry apod..
· husky
· německý ovčák
· border kolie
· Jack Russell teriér
· chrt
· ohař
žena a pes
 

Plemena pro „méně aktivní“

Nechtěli jsme tuto skupinu páníčků nazývat ošklivě přímo lenoši. Můžete mít fyzicky či časově náročné zaměstnání, zdravotní problémy nebo patříte již mezi ty dříve narozené. Zkrátka nemáte čas, sílu a chuť ve volném čase někde dlouho a za každého počasí pobíhat. Raději si doma odpočinete.
 
· anglický buldok
· francouzský buldoček
· maltézáček
· čivava
· mops
· jorkšírský teriér
· bordeauxská doga
pes oslavenec
 

Plemena vhodná k dětem

Ti nejlepší trpěliví kamarádi.
 
· labrador
· zlatý retrívr
· kolie
· francouzský buldoček
· cane corso
· bordeauxská doga
 
Orientační seznam samozřejmě zdaleka nezahrnuje všechna plemena, ale v každé kategorii najdete ta, která jsou si svými vlastnostmi podobná. Než se do nakupování pejska pustíte, vybírejte opravdu pečlivě. Zjistěte si o plemeni, které preferujete co nejvíce informací, ptejte se zkušených chovatelů. Hlavně se vyhněte„množírnám“! Pokud netrváte zrovna na „papírovém šampionovi“, zkuste se po kamarádovi poohlédnout v některém útulku. Štěňátek i velkých pejsků je tam víc než dost a třeba ten pravý pro vás čeká zrovna tam.