Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o koníček náročný na talent a výtvarné schopnosti, věřte, že to zvládne téměř každý. Co budete pro malování potřebovat? Nejprve si vyberte nádobu, kterou chcete dekorovat – může to být hrneček, ale i miska nebo talíř, u kterého vypadá velmi působivě ozdobení plochých okrajů. Nádoba by měla být světlá, nejlépe bílá, hladká a čistá (před malováním vždy doporučuji porcelán odmastit jarem a houbičkou).malované talíře
K malování na porcelán se prodávají tekuté barvy, které poté nanášíme na podklad štětečkem. Pokud jste však malovali štětci naposledy na základní škole a na takovou činnost se necítíte být dostatečně zruční, rozhodně nezoufejte – ve specializovaných prodejnách s výtvarnými potřebami lze dnes běžně koupit kromě těchto klasických barev i barevné fixy, se kterými je snadná manipulace a výsledný dekor dokáže být neméně působivý.
Krásnými vzory porcelánu se lze inspirovat na internetu, u složitějších motivů, které mohou být náročné na překreslení pouhým okem, si můžeme vzor vytisknout nejprve na papír a vytvořit si tak šablonu, kterou poté snadno přeneseme na náš porcelán obtažením linií přes průsvitný kopírovací papír.
Po dokončení malby nám zbývá ještě zajistit odolnost dekoru vůči umytí, setření či vyblednutí slunečním svitem. Tekuté barvy i fixy jsou na trhu dostupné ve dvou variantách – u některých musíme po krátkém oschnutí vytvrdit ozdobený porcelán v pečící troubě při vyšší teplotě (obvykle mezi 170 – 220 °C), pro druhou skupinu barev stačí, když naše dílo necháme postavené doma, třeba na stole či okně, pár dní až do úplného zaschnutí barvy. Ať tak či onak, nespornou výhodou dekorování porcelánu vždy zůstává možnost setřít nevytvrzenou barvu hadříkem a vylepšovat tak malbu, dokud nebudeme s výsledkem zcela spokojeni.zajíček na porcelánu
Většina barev na porcelán je po řádném vytvrzení odolná dokonce i vůči mytí v myčce, pro přesné informace však vždy doporučujeme přečíst si pokyny výrobce barvy.
Pokud jsme vás zaujali, neváhejte a dejte malbě na porcelán šanci. Potěšíte své smysly uklidňující zálibou a ozdobíte svou kuchyni originálním porcelánem, který vám vydrží krásný spoustu let.