Zdá se to divné, ale i v zimě některé rostliny vykvetou. Patří k nim i čemeřice.
Tato zajímavá květina je po větší část roku bez jakýchkoliv nápadností, je to jen zelená rostlina s kožovitými listy.
růžová čemeřice
 
Pěstování
 
Čemeřice vysazujeme na jaře v rozestupech 30–40 cm od sebe. Před výsadbou je potřeba půdu zrýt, aby byla dobře prokypřená.  Čemeřici sázíme do dobře propustné a vápenité půdy, často rostlinu zaléváme, protože nesnese přesušení.
Při výsadbě si vybereme místo, kde bude čemeřice v zimě dobře vidět a vyniknou tak její zářivě květy. Nejlépe jí bude u přístupové cestičky nebo na skalce. Vaše zahrada bývá po většinu roku stinná?  Pak je tato květina vhodná pro vás. Čemeřice má ráda stín, proto jí vysazujte pod keři nebo stromy, tam kde je polostín. Slunce čemeřici nesvědčí – je to přece zimní víla. Rostlina je mrazuvzdorná. Domovinou čemeřice jsou Alpy, Karpaty, Apeniny, kde se vyskytuje u okrajů prosvětlených lesů.  Výška dorostlé čemeřice je od 30 do 40 cm.  Květy mohou být žluté, červené, fialové, bílé. Zajímavým druhem čemeřice je čemeřice smrdutá, jejíž květy jsou zelené a na okrajích se mění na červenou.
 
Čemeřice rostou ve skupinách, je vhodné je kombinovat s dalšími cibulovinami, které začínají vyrůstat brzy z jara.   
 
Čemeřice vykvétá od února do března až dubna. Ale již v podzimních dekoracích na terase nebo na zápraží můžeme do nádob naaranžovat spolu s jinými rostlinami i čemeřici. Odmění se v zimě dlouhotrvajícím kvetením.  
Květy můžeme dát do vázy, kde vydrží velmi dlouho dobu, ale pozor – celá rostlina je jedovatá, proto při manipulaci s květinou noste rukavice!
rostlina bílé čemeřice
 
Zajímavost
 
Čemeřici se v minulosti přikládal magický význam zřejmě kvůli její odolnosti vykvést v mrazivých dnech a některé její části byly využívány jako léčebný prostředek na srdeční choroby a proti vnitřním parazitům.