Původ a použití

Koriandr pochází ze Středomoří a Středního východu, ale nyní je pěstován téměř celosvětově. Ve starověkém Egyptě byla tato léčivá rostlina populární v kuchyni díky své univerzálnost. Rostlina se může využít celá, od kořene po listy a z plodů získané esenciální oleje se používají v přírodní medicíně a kosmetice – to jsou dobré důvody pro zařazení koriandru mezi bylinky.
miska semínek

Umístění a péče

Koriandrové rostliny zpočátku rostou husté, s listy připomínající petržel. Květinové stonky mají jemně pernaté a užší listy. Celkově může koriandr růst až k 70 centimetrům. Pěstování vlastního koriandru v zahradě nebo v truhlíku na balkoně není obzvláště obtížné.

●     Umístění: optimální umístění pro koriandr závisí na tom, pro co chcete pěstovat – pro listoví je vhodný polostín, pro semena je nejlepší slunečné místo pro sklizeň osiva. V každém případě koriandr upřednostňuje kyprou půdu bohatou na vápno na chráněném místě.
●     Výsadba: výsev probíhá od dubna do června. Můžete také zasít rostliny uvnitř, než je dáte do půdy. Pokud chcete sklízet hodně koriandru, měli byste rostliny umístit ve vzdálenosti asi 20 centimetrů. Pokud vás více zajímají plody, stačí vzdálenost 5 centimetrů – urychlíte tak kvetení.
●     Péče:v rostoucí fázi byste měli pravidelně zalévat koriandr, ale pak preferuje suchou půdu. Hromadění vody na půdě by mělo být za každou cenu vyloučeno. Růst koriandru je podporován, pokud pravidelně budete v záhoně plít. Nemusíte rostlinu hnojit.
●     Pěstování v květináči: pro pěstování v květináči nejsou žádná zvláštní doporučení. Pro optimální růst můžete přidat do půdy nějaký písek, abyste jí víc zkypřili. Kromě toho byste měli používat nádobu, ve které se nemůže hromadit žádná voda.

Tip: koriandr se na záhoně dobře snáší se salátem a zelím a díky silnému zápachu udržuje dál přirozeným způsobem škůdce, jako je např. mšice.

listy koriandru
Tipy pro bohatou sklizeň

Listy a plody, což jsou semena koriandru – se používají v kuchyni. Nicméně, výrazně se liší v chuti: listy jsou vnímány jako suché, někdy mýdlové, zatímco sušená semena mají chuť pikantní a hodně ořechovou.
Zejména v Jižní Americe a jihovýchodní Asii jsou listy používány k zjemnění chutě pokrmů. V Evropě jsou semena pravděpodobněji používána jako součást směsi koření nebo pro konzervování likérů. V Thajsku se kořen používá jako v našem případě kořen petrželky.

●     Koriandrová semena mohou být již sklizena čtyři až šest týdnů po setí, tj. V období od června do července. Protože rostliny vyráží rychle, můžete dělat několik výsadků v jedné sezóně.
●     Měli byste sklízet semena, pokud mají světle hnědou barvu. Potom odřízněte stonky květů a nechte je zavěšené na slunci, aby se vyschly. Poté můžete jemně vyndat sušená semena a použít je buď jako koření nebo pro příští setí.

Koriandr je zajímavý jako koření a na pomoc nejen pro lidi. Květiny jsou obzvláště oblíbené u včel a dalších užitečných hmyzu. Zdravá rostlina je dokonalým doplňkem každé zahrady.