Co jsou to dopravní modely https://www.macmodel.cz/dopravni-modely?

význam tohoto termínu má 2 roviny – jednak jsou dopravní modely důležité pro plánování řízení všemožných náhradních tras na silnici v případě, že bude potřeba nějakou silnici uzavřít z důvodu opravy a pak také druhý význam tohoto slovního spojení – dopravní modely coby modely autíček, jak je známe všichni.

Dopravní model

Někdo má rád modely osobních aut, jiný modely nákladních aut nebo modely válečných vozidel, případně modely městské dopravy, modely motocyklů nebo modely železničních vozidel. Výběr modelů je různý podle toho, co kdo upřednostňuje.

Co je vlastně model?

model auta je svým způsobem zmenšená verze daného dopravního vozidla (auto, motocykl, tramvaj, trolejbus, železniční souprava apod.). Měřítko těchto modelů je různé, nejčastěji al 1:160, 1:120, 1:87, 1:72, 1:48, 1:45, 1:43 aj. Celkově je nepřeberné množství měřítek, ve kterém můžeme pořídit daný model dopravního prostředku. Modely vozidel se vyrábí nejčastěji z kovů (slitina zinku, hliník), případně z plastů nebo gumy. Vzhled daného modelu dopravního prostředku vždy vychází z originálního vozidla, kterému se snaží podobat jako vejce vejci ve zmenšené verzi.

Dopravní model

Kdy se modely začaly objevovat na pultech českých obchodů?

Nejvíce se začaly modely objevovat p revoluci a mezi nejpopulárnějšími modely byly v našich končinách vozidla Škoda, Tatra, Liazky, Avie a Pragovky v měřítku 1:87. Dnes jsou oproti dřívější době populární modely Škodovek v měřítku 1:15, 1:24, 1:43 a 1:72.

Ale je to stejné jako u všeho – co sběratel, to jiné preference. Někdo preferuje modely osobních vozidel, jiný modely nákladních vozidel, případně modely železničních vozů a lokomotiv, modely městské dopravy, modely motocyklů a samozřejmě vše v různých měřítkách taktéž podle sběratelský potřeb (případně podle vitrín daného sběratele, aby se mu tam modely krásně vešly a velikostně k sobě lícovaly). Pokud uvažujete o některém z modelu dopravních prostředků, obraťte se na odborníky na modely z firmy Macmodel. Mají rozsáhlé zkušenosti se sbíráním modelů a jejich prodejem, že poradí opravdu každému.