Nákup spacáku důkladně zvažte, nejde jen o kus soukromí ve stanovém přístřešku, ale především o komfort. Můžete vybírat mezi dekovými spacáky, které rozepnete a můžete je využít jako klasickou deku, nebo zakoupit mumiový spacák. Ten kopíruje tvar lidského těla a lépe tepelně izoluje, ovšem někomu vadí právě nedostatek pohybu uvnitř. Jistým kompromisem jsou oválné spacáky, kde je prostoru o něco více, a které poskytují větší tepelný komfort než dekové spacáky.
Existují také spacáky, co je lze spojit k sobě a vytvořit jeden celek. Musíte ovšem propojit pravý a levý kus (liší se zipem) a musí to být spacáky ze stejné kategorie, tedy např. typ outdoor, typ extréme atd. Propojení dvou spacáků je nutné vždy předem vyzkoušet.
zabalený spacák

Materiál náplně spacáku je pro pohodlné spaní zásadní

V podstatě můžete volit mezi dvěma základními typy materiálu. Buď je to syntetika, nebo peří.

Syntetická dutá vlákna a mikrovlákna

Syntetická vlákna jsou v dnešní době nejpoužívanějším materiálem spacích pytlů. Jsou to buď mikrovlákna, nebo speciální dutá vlákna. Každý typ vlákna má přitom odlišné vlastnosti.
Mikrovlákna se používají u menších spacáků, kde se klade důraz na jejich nízkou hmotnost a úsporu místa v zavazadle. Nejsou však dostatečně hřejivé a jsou vhodné spíš pro letní období teplých nocí, nebo pro výlety do oblasti středomoří (Itálie, Chorvatsko apod.)
Dutá vlákna vynikají větším počtem dutých kanálků a vzduch uvnitř těchto otvorů působí jako izolační vrstva. Výhřevnost dutých vláken je mnohem vyšší než u mikrovláken a takové spacáky můžete směle použít při pobytu v přírodě i v chladnějším období.
Veškerá syntetická vlákna se dobře udržují, lze je prát v pračce, můžete je využít i ve vlhkém prostředí a jsou vhodná i pro alergiky (na rozdíl od péřových spacáků).
spací pytle

Péřové spacáky

Péřové spacáky jsou nejvýhřevnější a zahřejí Vás i v extrémním chladu. Nevýhodou je ovšem náchylnost na poškození výplně vzdušnou vlhkostí a jsou obecně velmi náročné na údržbu. V žádném případě se nesmí prát – ani v pračce, ani v ruce. Parametrem kvality (výhřevnosti) péřových spacáků je plnivost CUIN, čím je číslo vyšší, tím je spacák výhřevnější (je to schopnost výplně zaujmout maximální objem v definovaném prostoru).