Když si určíte cíl a náplň zájezdu, zbývá ještě jedna důležitá otázka: čím cestovat? Samozřejmě vše záleží na situaci a vzdálenosti, nicméně zde se můžete podívat na nejrůznější parametry dvou z nejvyužívanějších dopravních prostředků, které Vám mohou pomoci usnadnit výběr.
auto u pláže.jpg
Cesta autem
Než se rozhodnete pro cestu autem, je potřeba zvážit vlastní motivaci. Pokud se jedná o krátkou vzdálenost, není příliš co řešit. Pokud se ale rozhodujete o cestě na delší vzdálenost a volíte auto, je dobré zjistit si ceny benzínu v jednotlivých státech, kterými budete projíždět, a vyplatí se vedle mobilních aplikací pořídit si klasickou navigaci, kam si zadáte cíl výletu. Bývá mnohdy spolehlivější.
Nejčastějšími motivacemi, proč zvolit auto namísto letadla i na delší vzdálenosti bývá:
1) Finanční dostupnost – zde si musíte ale dopředu uvědomit, kolik benzínu či nafty spotřebujete, a že jejich cena není všude stejná. V tomto ohledu se Vám nejvíce vyplatí cesta do Bulharska.
2) Menší znečištění prostředí – I když auto není samo ideálním dopravním prostředkem, je stále mnohonásobně šetrnější než letadlo.
3) Zdánlivá bezpečnost – Mnoho lidí věří, že auto je oproti letadlu bezpečnější. Ve skutečnosti je opak pravdou. V přepočtu ročně mnohem více lidí zemře celkově na světe na silnicích a mnohem méně při leteckých katastrofách.
slunce za letadlem.jpg
Cesta letadlem
Celkově stále více a více lidí využívá k přepravě leteckou dopravu. Tomu se postupně začínají přizpůsobovat i letadla a jejich vybavení – . Zakoupit si můžete různé třídy:
Economy class, která je základem a může obsahovat (na delší vzdálenosti) občerstvení, cestující sedí na sedadlech v řadách a lajnách za sebou.
Bussines class – sedadla zde jsou prostornější a pohodlnější, čeká Vás prioritní odbavení na letišti, občerstvení a nápoje během celého letu, letenka se od economy class může odlišovat i o 20 – 30 tisíc korun.
First class – nejluxusnější možnost cesty letadlem, kde máte vlastní salonky, z menu si můžete vybrat z několika pokrmů, jež Vám budou připraveny, k dispozici jsou Vám masáže a sprchy a kompletní servis, letenka zde začíná na částce okolo 70 tisíc korun.
Záleží na Vás, co zvolíte – i samotná doprava může být krásným zážitkem nebo naopak noční můrou. Tak ať to druhé není Váš případ: šťastnou cestu!