Ujíždíte-li na zdravé výživě, pak byste měli zařadit do jídelníčku také pochoutku jménem t o p i n a m b u r.

Že jste o ní ještě neslyšeli? Není to vlastně žádná novinka, objevovala se v denním jídelníčku už našich předků, jen se postupem času na ně pozapomnělo a nahradily ji jiné pochutiny. Zvláště v moderní době s rozvojem letecké dopravy, kdy se k nám začalo „po revoluci“ dovážet místy až neznámé ovoce z exotických zemí. Navraťme se ale ke kořenům.

Topinambur je rostlina nenáročná na pěstování. Svými chutnými plody ozvláštní náš jídelníček, ale také zahradu svými nádhernými žlutými květy. Lidé vysazují topinambur i jako podhledovou rostlinu pro ty květiny a rostlinky, které potřebují zastínění.

topinambur květ

Možná vás zaujaly plody t o p i n a m b u r, kterým se také přezdívá sladké nebo i židovské brambory či dokonce i jeruzalémský artyčok. Můžete je připravovat na velké množství způsobů, a to jak na sladko, tak na slano. Dokonce je můžete použít i do nápojů, a takové smoothie s černým rybízem zkombinované s topinamburem není jen pochoutka pro mlsné jazýčky, ale dokonce i velký pomocník při snaze shodit nějaké to kilíčko nadváhy. Pomáhá totiž při hubnutí a detoxikaci organismu.

topinambur plod

Říkáte, že nemáte možnost si „židovské brambory“ vypěstovat? Ani se o to nemusíte pokoušet, vy si je i výrobky z nich můžete v klidu nakoupit na internetu! Topinambur prodej je zahájen a můžete si vybírat podle své chuti, jelikož cena je více než přijatelná a dostupná pro každého.

Nakupovat můžete přímo hlízy, ze kterých lze upravovat lahodná jídla. Výtečné jsou vařené v osolené vodě, postačuje zhruba (dle velikosti) cca patnáct minut varu, scedíte vodu podáváte s nastrouhaným čedarem či nivou a přelité přepraženým máslíčkem. Výborná pochoutka, která nezklame a překvapí! Zkuste i „bramborové knedlíky“, jelikož jeruzalémský artyčok můžete upravovat podobným způsobem jako brambory.