Nebezpečné viry nebo velmi chytří hackeři mohou napadnout váš počítač, webovou stránku nebo účet a stačí jim k tomu velmi často v podstatě hodně málo. Pokud se nijak nechráníte, dokáže to i amatér. Následky, ale mohou být vážné a nevratné. Jak nepřijít o citlivé a osobní údaje a ochránit své PC? Alespoň základní ochranu by měl mít každý – víte, jak si ji obstarat? A kdo jsou vlastně hackeři, kterých se tak obáváme?

maska hackera

Kdo je hacker a jak se můžete bránit útoku

Hacker je velmi schopný počítačový programátor, který dokonale ovládá úpravy počítačových systémů a sítí. Hacker, který je zákeřný a chce škodit tak dokáže tyto schopnosti využít ve svůj prospěch a není tak pro něj problém se dostat k citlivým a osobním údajům ve vašem počítači, k heslům a umí i napadnout webové stránky. Hackerské skripty můžete, ale snadno do svého počítače stáhnout i vy sami, pokud si nebudete dávat pozor a pokud vás počítač nebude dostatečně zabezpečený. Pro svou ochranu, ale nejvíce můžete udělat právě vy sami.

Doporučuje se nestahovat neznámé soubory, neotvírat neznámé a podezřelé stránky, chránit si dostatečně své hesla nebo se nepřipojovat na veřejné wifi a tak se například přihlašovat ke svému bankovnímu účtu. Naprostou samozřejmostí by pak měl být počítačový antivirový systém, který se dá stáhnout a pořídit i zadarmo. Pokud začnete dostávat podezřelé emaily plné zavirovaných stránek, měli byste zpozornět – nikdy je neotvírat a hned vymazat. Obezřetnost je v tomto případě nejdůležitější. Nedávejte hackerům své údaje na stříbrném podnose a chraňte se, jak jen to jde.
programátor při práci

Kvalitní antivirový systém je základ

Bez dobrého a kvalitního antivirového systému se žádný počítač neobejde. Pravidelně ho aktualizujte a nepodceňujte situaci. Dnešní hackeři jsou hodně šikovní a chytří a někdy to všechno dělají jen pro zábavy, jindy zase pro zisk a vlastní potěšení. Antivirový program dokáže ochránit váš počítač, rozpoznat škodlivý a nebezpečný software a otestuje, zda v počítači je všechno tak jak má být. Zbaví vás i virů, které počítač mohou zpomalovat a trvale poškozovat.

Kromě toho, že byste neměli nikdy otvírat v emailu nic podezřelého, nedoporučuje se ani posílat údaje a čísla účtů přes mail. Ochrana a obezřetnost se skutečně vyplatí.