Pokud jste ještě neslyšeli nic o klíčení semínek, které je mezi lidmi stále více oblíbené, tak je ten nejvyšší čas to napravit. Tím spíše, že ke klíčení semínek nepotřebujete prakticky vůbec nic. Takže na rozdíl od zeleniny a ovoce, které si vypěstujete leda tak v případě, že máte alespoň malý balkón, se jedná o vítané zpestření jídelníčku, které si může dovolit prakticky úplně každý. Každý totiž může za okno svého bytu umístit malou misku, kde semínka na klíčení naklíčí.
sazenice radix.jpg
Semínka jsou totiž v tomto ohledu maximálně nenáročná. K tomu, aby vyklíčila, potřebují jen světlo, teplo a samozřejmě vlhko. Celý proces ale výrazně urychlíte, pokud je na několik hodin ponoříte do vody, aby nabobtnala. Některým semenům stačí klidně dvě až tři hodiny, jiná je vhodné ponechat ponořená pod vodou přes noc. Poté už je stačí pouze pravidelně rosit anebo ideálně promývat pod tekoucí vodou. Pokud svá semínka několikrát denně propláchnete, udržíte je tím v optimální vlhkosti, bez které se při klíčení neobejdou, ale zároveň je také postupně zbavíte opadávajících semenných slupek a různých metabolických zplodin, které při klíčení vznikají. A za dva nebo tři dny už můžete sklízet svou první bohatou úrodu v podobě křupavých a zdravých klíčků.
semínka na klíčení.jpg
Ovšem pokud i to někomu připadá zbytečně složité a říká si, že mnohem jednodušší přece je, když semena sní v suchém stavu, třeba tak, že si je přisype do kaše, tak ten bude možná překvapen, že to není totéž. Semínka sice obsahují všechny důležité látky, nicméně většina z nich je účinně brání před trávením svými semennými obaly a naopak při trávení produkují látky, které mohou u citlivých jedinců vyvolat nevolnosti. Pokud tedy chcete ze semínek získat to nejlepší, co do nich příroda vložila, musíte je naklíčit a připravíte si tak delikatesu přímo nabitou různými minerály, vitamíny, bílkovinami, enzymy a antioxidanty. Zkrátka vším, co ke zdravému životu člověk potřebuje.